سنگ مصنوعی چیست :

سنگ مصنوعی یا همان Artificial stone از ترکیب پودر سنگ‌های طبیعی با مواد افزودنی دیگر همچون پی وی سی PVC به دست می‌آیند که به آنها وزن کمتری داده و در نتیجه نصب آنها آسان تر و سریع تر می‌شود.

برای اینکه بدانیم سنگ‌ مصنوعی که ما آن را استونیت می نامیم از چه ساخته شده‌اند به اختصار می‌توان گفت که این سنگ‌ها از ترکیب پودر سنگ و پی وی سی ساخته می‌شوند.

سنگ مصنوعی

مواد بکار رفته در این سنگ‌ها تماماً کیفیتی بر ملاحظات محیطی و انسانی دارند. پس از ساخت شیت های سنگ مصنوعی یا همان استونیت ، طرح سنگ مورد نظر را بر روی این سنگ‌ها چاپ می‌کنند.

سپس ما یک شیت سنگ مصنوعی داریم که همان نقش و نگارهای سنگ طبیعی را دارا می‌باشد و لاکی که بر روی آنها زده می شود به این سنگ‌ها ، سیمائی کاملاً طبیعی می‌دهد. از نظر قیمت ، سنگ‌های مصنوعی ( استونیت ) به مراتب قیمتی کمتر از سنگ‌های طبیعی دارند.

 فناوری تولید سنگ مصنوعی به شیوهٔ نوین ، از سال ۱۹۶۰ در ایتالیا اختراع گردید و در همان دهه اولین کارخانهٔ تولید سنگ مصنوعی در این کشور شروع به فعالیت کرد.

ایده پدید آمدن سنگ مصنوعی از آنجا شکل گرفت که طراحان و آرشیتکت‌ها به منظور هر چه زیباتر کردن و چشم‌نوازتر کردن فضاها اعم از فضاهای درونی و بیرونی ساختمان‌ها  نیاز به سنگهایی با فاکتورهای مورد نظر خویش را احساس می‌نمودند.

بعلاوه پیشرفت صنعت ساختمان و سلیقه‌های مختلف این نیاز را بیان می‌کرد که سنگ‌هایی با طرح‌های مختلف و فاکتورهای فیزیکی و مکانیکی کیفیت بالا و قیمت مناسب باید در دسترس باشد.

بدین ترتیب با رشد جمیعت جهان و متفاوت شدن سلیقه‌ها سنگ‌های طبیعی که بعضی از آنها بسیار کمیاب هستند و یا قیمت خیلی بالایی دارند پاسخگوی این نیاز انسانی و سلیقه‌ای نبودند؛ لذا ترکیبات مواد برای ساخت نمایی جدید با زیبایی خاص و  یکدست و بدون تغییر در رنگ و طرح به کار گرفته شد.

اگر چه مواد اولیه تولید سنگهای مصنوعی از اجزاء سنگهای طبیعی تهیه می‌شود ولی امکان تعیین رنگ و طرح مورد نظر در سنگهای مصنوعی وجود دارد.

سنگ مصنوعی چیست

ویژگی های سنگ های مصنوعی :

1- تنوع در طرح

2- سبک‌تر از سنگ‌های طبیعی که همین امر باعث سبک سازی ساختمان و در نتیجه کاهش اثر زلزله بر ساختمان می‌گردد.

3- نفوذ آب در حد صفر

4- عدم محدودیت در ابعاد تولیدی

۵- استقامت (کشش و فشار) بالاتر از سنگ‌های طبیعی

6- مقاومت بالا در برابر عوامل جوّی

7- استحکام و انسجام بالا

8- تنوع‌پذیری بالا

9- نصب راحت و بدون دردسر

کاربرد سنگ مصنوعی :

از سنگ مصنوعی می توان با توجه به طرح ساخته شده در بخش های مختلف نمای داخلی ساختمان و سقف ها استفاده نمود.

سنگ مصنوعی